Zadní Zborovice

Neoficiální stránky obce Zadní Zborovice

Statistika

Anketa

Aktuálně

historie(Petr)

Dnes jsem vám brouzdal na internetu.A co jsem to nenašel?ČLÁNEK o ZBOROVICÍCH.Takže koho alespoň trochu zajímá historie nebo je jen tak zvědavý, musí si přečíst tento málý odstaveček ze stránek města Strakonice.Začátek je sice o Zborovicích u Volyně (to abyste byli v obraze), ale na konci článku je věta o našich Zborovicích.

http://www.spolecnost1645.cz/obrazky/regimenty/Napoleonske_valky_ARX_N.jpg

Příběh stromu

Zborovické lípy byly vyhlášeny za strom památný v roce 2004.

Proti proudu Třeštilky (jak se mezi lidem říká Volyňce) se pomalu jednovagonovým vláčkem vypravíme na Volyňsko. Opravdu pomalu, neboť vystoupíme hned na druhé zastávce od Strakonic. V Předních Zborovicích ví dobře o zlomyslnostech rozbouřené řeky, která si dokonce při povodních v roce 2002 vybrala jednu lidskou oběť. Ale ve Zborovicích jsme kvůli jiným obětem. Na místě, kde malou kapličku zastiňují dvě rozložité památné lípy, jsou údajně pohřbeni vojáci ze švédských válek, což byl v minulosti běžný postup, když vojáci zemřeli daleko v cizí zemi. Je tu však jeden otazník. Švédští vojáci u nás byli naposledy za třicetileté války, tedy do roku 1648, kdy navíc ještě zvyk stavět kapličky příliš rozšířený nebyl. Když využijeme stáří lip, které by mělo zhruba odpovídat stáří kapličky, dostaneme se zhruba do roku 1800 – 1820.

Na tomto základě lze usuzovat, že máme co činit s ostatky nikoli švédských, ale spíše francouzských vojáků z napoleonských válek a takových míst už je v našem regionu více. Shodou okolností třeba v obci Zadní Zborovice u Třebohostic je místo zvané Na Lampírce, kde prý bojoval francouzský generál Dampierre. Ať tedy slovanské lípy přinesou pokoj neklidným vojáckým francouzským duším.

Žádné komentáře
 
(c) 2007 by :: jaroslavik@tiscali.cz icq:494-465-379